Wybór odpowiednich pałek to kluczowy krok na początku Twojej przygody z perkusją. Pamiętaj, że nauka gry na perkusji będzie znacznie efektywniejsza, jeśli zadbasz o dobrze dobrany sprzęt. W miarę postępów będziesz mógł eksperymentować z różnymi modelami, aby znaleźć te idealne. Przedstawiłem Ci mój punkt widzenia i jestem przekonany, że z tą wiedzą będzie Ci dużo łatwiej dokonać zakupu, który przyniesie pełna satysfakcję i chęci do gry. Gdy tylko zdobędziesz już swoje pierwsze pałki perkusyjne, nie zwlekaj. Baw się dobrze!
Cięższe pałki generują większą siłę uderzenia, a co za tym idzie dają wam większe odbicie. Uważam, że pozytywnie wpływa to na naukę nawyków ruchu ciała, jak i prawidłowej techniki. Cięższe pałki to również większy wysiłek dla mięśni rąk, a to ważne być od samego początku mieć na uwadze, że gra na perkusji to jest swego rodzaju sport. Oznacza to, że siła oraz sprawność mięśni jest dla nas kluczowa i warto ją wspierać grą ciężkimi pałkami.
Najczęściej wybierane drewno na pałki to hikora. Jest to najpopularniejszy gatunek, ponieważ łączy wytrzymałość z elastycznością idealnie sprawdzając się na początku nauki. Przy kupnie pierwszych pałek perkusyjnych unikał bym modeli z miękkich gatunków drewna jak klon, czy brzoza. Takie pałki mogą się szybciej zużywać i pękać, oraz są znacząco lżejsze od standardowej hikory.
Wśród marek najczęściej wybieranych przez perkusistów znajdziemy Vic Firth, Meinl, Zildjian, czy Promark. Te firmy oferują szeroki wybór modeli, idealnych dla początkujących i zaawansowanych perkusistów. Jednak są jednymi z droższych producentów na rynku. W sklepach perkusyjnych można odnaleźć pałki mniej znanych firm, które czasami wyjeżdżają z tych samych fabryk co Vic Firth czy Meinl, jednak pod innym logo. Można wtedy spodziewać się, minimalnie gorszej jakości wykonania, materiału czy dopasowania pałek, ale ta jakość zwykle jest na tyle dobra, że warto czasem sprawdzić coś nowego. Rynek zmienia się na tyle szybko, że trudno za nim nadążyć. Choć staram się testować wszelkie nowe firmy pojawiające na rynku, jest to czasem trudne lub kosztowne. Wszelkie testy znajdziecie na moim IG
Niezależnie od tego, jak dobre wybierzesz pałki, musisz być gotowy na to, że z czasem się zużyją. Pałki mogą pękać nawet po kilku uderzeniach co jest rzadkie, jednak normalne, bo wynika z naturalnej struktury drewna. Ważne jest, aby regularnie je wymieniać, gdy zauważysz pęknięcia czy jakiekolwiek inne oznaki zużycia. Wymiana może znacznie wydłużyć żywotność Twoich membran i talerzy.
Przy wyborze pierwszych pałkek perkusyjnych, nie zwracałbym uwagi na ich długość. Wymienione modele 5A, 5B, czy też 2B posiadają odpowiednia długość do gry. Nie polecam wybierać wersji wydłużonych czy też posiadających inne dodatkowe modyfikacje. Standardowa długość to około 16 cali i powinna być odpowiednia dla wszystkich początkujących.
Główki pałek występują w różnych wariantach – okrągłe, owalne, beczkowate i wiele innych. Kształt główki ma wpływ na brzmienie Twojego instrumentu, jednak nie będzie miało to dużego znaczenia na samym początku nauki. Różnica w brzmieniu pomiędzy różnymi główkami może się okazać na tyle mała, że niedoświadczone ucho będzie miało trudność w jej odczuciu.
Rozpoczynając naukę gry na perkusji, jest jedna rzecz, która okaże się niezbędna. Mowa oczywiście o pałkach perkusyjnych. Gdy stawiasz pierwsze kroki w kierunku perkusji nic dziwnego, że zastanawiasz się jakie pałki kupić na początek? W tym artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę przy Twoim pierwszym zakupie, aby był on trafny, oraz dawał satysfakcję, którą odczujesz podczas swojej pierwszej gry na instrumencie. Twoje lekcje perkusji staną się znacznie przyjemniejsze, gdy będziesz mieć dobrze dobrany sprzęt.
Grubość pałki to jeden z najważniejszych parametrów, które musisz wziąć pod uwagę. Popularne rozmiary to 5A, 5B, 7A, 2B– jednak o co tak naprawdę w tym chodzi? Litera A, B, czy też AN tyczy się kształtu główki. Grubość pałki wyznacza cyfra, ale warto zwrócić uwagę na odwrotnie proporcjonalną zależność. Cyfra 7 będzie oznaczała najcieńszą pałkę podczas, gdy numer 2 będzie oznaczał pałkę najgrubszą. Nie polecam zaczynać nauki gry na perkusji od kupna pałek z numerem 7. Osobiście jestem zwolennikiem grubszych pałek, dlatego zwykle zachęcam do zakupu. 5A, lub 2B, a za najlepszy wybór osobiście uznaje 5B. Łatwiej znaleźć odpowiednie miejsce do chwytu pałki gdy pałka jest grubsza, ponieważ na przesadnie cienkiej pałce jest mniej miejsca na ułożenie palców w prawidłowy sposób.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.